Szakmai nap a Bázisban
Számos érdeklődő részvételével került megrendezésre a Módszertani Bázis jelenléti formában megrendezett Szakmai napja

Január utolsó napján került megrendezésre az ELTE PPK Kazinczy utcai épületében az Országos Iskolapszichológiai Módszertani Bázis Szakmai napja, ami a félév többi Bázis eseményétől eltérően jelenléti formában zajlott. A szervezők elsősorban arra törekedtek, hogy a szakmai tudásátadás mellett ezen a napon lehetőség nyíljon egymás megismerésére, a résztvevők tudjanak egymástól tanulni és együtt gondolkodni, így az előadások mellett több interaktív elem is gazdagította ezt az alkalmat.
A program első blokkjában először a Bázis vezetője, Fodor Szilvia, valamint az ELTE PPK dékánja, Zsolnai Anikó, és a Tanácsadás- és Iskolapszichológia Tanszék vezetője, Kaló Zsuzsa köszöntötte a résztvevőket, majd négy rövidebb előadást hallgathattunk meg. Először Fodor Szilvia foglalta össze röviden a teljes iskolára kiterjedő pszichológiai beavatkozási formák és a prevenciós szemléletmód általános jellemzőit, ugyanis ez a téma kapcsolta össze a következő három előadást. Ezt követően Mogyorósy Zsuzsa az érzelmszabályozás iskolai vonatkozásairól beszélt, melyben a neuropszichológiai alapok mellett nagy hangsúlyt fektetett a rezilienciához kapcsolódó önszabályozó készségekre, valamint az öngondoskodás és önegyüttérzés témájára. A harmadik előadásban Kaló Zsuzsa és Szennai Martin a fiatalok szerhasználatának megelőzésében és kezelésben megjelenő paradigmaváltozásokat ismertette, majd olyan gyakorlatias javaslatokat fogalmaztak meg, amelyek elősegíthetik az iskolapszichológusok munkáját a drogprevenció területén. Az első blokk zárásaként Hajdú Krisztinát, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat pszichológusát hallgathattuk, aki ’Iskola a határon’ címmel egy mindannyiunkat megérintő előadásban mutatta be a mélyszegénységben élő gyerekekkel való pszichológiai munka nehézségeit és szépségeit, valamint azokat a támogató stratégiákat, amelyek ebben a komplex kérdésben a szakemberek legfontosabb eszközeit jelenthetik. Az előadások prezentációi a honlapon megtalálhatóak.
A szakmai nap második egységében a lassan hagyománnyá váló ’Beszélgessünk! Kihívások a mindennapokban’ téma mentén interaktív elemekkel tarkítva ismerkedtünk, beszélgettünk. A fókuszban a célok, a helykeresés és az évtervezés álltak, a beszélgetést Sarkadi-Nagy Szilvia vezette. A kollégák aktívan, nagy- és kiscsoportban gondolhatták át a hétköznapok dilemmáit, a tapasztaltabbak pedig megoszthatták azokat a jó gyakorlatokat és bevált működésformákat, amelyek segítenek számukra a munka hatékonyabbá tételében és a szakmai identitás megfogalmazásában.
A nap harmadik, lezáró blokkjában egy különleges élményben lehetett részünk: a Kiemelt Figyelem Közösségi Színház előadását nézhettük meg. Ez az alkotás a színházi csapat valós tapasztalatokból született színdarabja, amely egy negyedik osztály mindennapjait mutatja be, ahol a tanár, a szülők és a gyerekek konfliktusaiba nyerhettünk betekintést. Az előadás különlegessége az volt, hogy nem csak nézői, hanem résztvevői is lehettünk a történéseknek, az előadás után ugyanis a közönséget vita és közös gondolkodás várta az inklúzió témekörével kapcsolatban egy facilitátor vezetésével.
A Szakmai nap a visszajelzések alapján elérte a célját: nagyon intenzív volt, sok élményt jelentett a résztvevőknek, sokakat motivált és elgondolkoztatott, valamint erősítette a támogató hálózatot és a szakmai kapcsolatokat.
A félév további részében az alkalmaink online formában kerülnek megrendezésre, de 2025 októberében az Iskolapszichológiai Vándorgyűlésen újra lesz lehetőségünk személyesen találkozni.
Bázis Szakmai nap 2025. 01. 31.
Bázis Szakmai nap 2025. 01. 31.
0
/
0





































0
/
0